რომელი ძალაც არ უნდა დაუპირისპირდეს ჩვენს ქვეყანას, ვერასდროს გაიმარჯვებს საბოლოოდ - პრეზიდენტი
საქართველო, თბილისი - 18:36 | 24.02.2017 ნანახია: 1544
საქართველოს პრეზიდენტმა დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში 1919-1921 წლების გმირების ხსოვნის მემორიალი გახსნა და საქართველოს დამოუკიდებლობისათვის ბრძოლაში დაღუპული გმირების ხსოვნას პატივი მიაგო.
ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში, რომელიც 1919 წელს დაარსებული პირველი ქართული „იუნკერთა სკოლის“ შთამომავალია, მემორიალის გახსნის ცერემონიას ესწრებოდნენ აკადემიის კურსანტები და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლები.
საქართველოს პრეზიდენტმა სიტყვით მიმართა დამსწრე საზოგადოებას და ქვეყნის განვითარების ისტორიაში 1919-1921 წლების მოვლენების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„დღეს ჩვენ ვზეიმობთ იმ ადამიანების სულის ზეობას, ვინც დაუპირისპირდა ჩვენი ქვეყნის დაპყრობასა და ოკუპაციას.
როდესაც ვიხსენებთ ამ თებერვლის დღეებს, ბევრი რამაა რაზეც შეგვიძლია განსაკუთრებული ემოციით ვისაუბროთ. ერთი მხრივ, მიმდინარეობს თბილისის ირგვლივ უთანასწორო ბრძოლა და ამ ბრძოლაში ჩვენი თანამემამულენი უპირისპირდებიან ვერაგ და ძლიერ მტერს; მეორე მხრივ, თბილისშივე, ჩვენი წინაპარი პოლიტიკოსები მუშაობენ ახალ კონსტიტუციაზე - იმ კონსტიტუციაზე, რომელსაც სულ რამდენიმე დღე უნდა ეარსება - 3 თუ 4 დღე....
იმ დღეებში, როდესაც მიმდინარეობდა ბრძოლა და, როდესაც იღებდნენ კონსტიტუციას, თითქოს არაფერს ჰქონდა აზრი, მაგრამ ჩვენი დღევანდელი აქ დგომა ნათლად აჩვენებს იმას, რომ ამას აზრი ჰქონდა.
1995 წელს უკვე ახალმა ქართულმა სახელმწიფომ, სწორედ იმ რამდენიმე დღის კონსტიტუციაზე დააფუძნა საკუთარი ახალი კონსტიტუცია, სწორედ იმ რამდენიმე წლის პირველ რესპუბლიკაზე დავაფუძნეთ ჩვენ ჩვენი ახალი დამოუკიდებლობა. სწორედ იმ ადამიანების ღვაწლით იზრდება ჩვენი ჯარისკაცების ახალი თაობა, მომავალშიც გაიტანენ ჩვენ ქვეყანას, რამდენადაც არ უნდა იყოს მტერი ჩვენზე ძლიერი, ან უფრო დიდი რესურსის მქონე.
დღეს მე მინდა პატივი მივაგო ყველა იმ ადამიანს, ვინც ჩვენს ქვეყანას იცავდა და ვინც მომავალში დაიცავს.
ამ ადამიანების წინაშე დგას ხოლმე, ძალიან პატარა, მაგრამ დიდი ისტორიის ქვეყნის დაცვის მართლაც უთანასწორო ბრძოლა.
ეს ადამიანები უპირისპირდებიან ხშირად ბევრად უფრო ძლიერ მტერს, მაგრამ მათი უნარის საშუალებით ჩვენ ვიმარჯვებთ, ვიმარჯვებდით საუკუნეების განმავლობაში და მომავალშიც გავიმარჯვებთ.
დიდება იმ წინაპრებს, ვინც ჩვენი ბრძოლა დღევანდლამდე მოიყვანა. მადლობა იმ ადამიანებს, ვის მხრებზეც დგას დღეს ჩვენი ქვეყნის დაცვა.
რომელი ძალაც არ უნდა დაუპირისპირდეს ჩვენს ქვეყანას, ვერასდროს გაიმარჯვებს საბოლოოდ. ამისი ნიშანი, თუნდაც დღეს ჩვენი აქ დგომაა, ამის ნიშანია ეს სასწავლებელი და ის ადამიანები, ვინც დღეს ამ სასწავლებელში იზრდებიან, ვინც დგანან იქ საიდანაც ყველაზე კარგად ჩანს ოკუპანტის ჯარი. ჯარი, რომელიც იმ ადგილს დატოვებს, ჯარი, რომელიც იმ ადგილიდან გავა და ის მხარეები, რომლებიც დღეს ჩვენგან ჩამოშორებულია, რა თქმა უნდა ,ისევე როგორც წარსულში, დაუბრუნდებიან თავის დედა სამშობლოს.
გმადლობთ დღევანდელი დღისთვის და ღმერთი ფარავდეს საქართველოს!“ - განაცხადა საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა.
მემორიალის გახსნის ცერემონიას ესწრებოდნენ საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსი გიორგი აბაშიშვილი, ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი დავით რაქვიაშვილი და პრეზიდენტის მრჩევლები.