საქართველოს პრეზიდენტმა ზურაბ ჟვანიას საფლავი ყვავილებით შეამკო
საქართველო, თბილისი - 16:39 | 03.02.2017 ნანახია: 1870
საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა დღეს, დიდუბის პანთეონში ყოფილი პრემიერმინისტრისზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების დღესთან დაკავშირებით საფლავი ყვავილებით შეამკო. საქართველოს პრეზიდენტმაზურაბ ჟვანიას ხსოვნას მისი ოჯახის წევრებთან ერთად მიაგო პატივი.
ზურაბ ჟვანიას ხსოვნას პატივი საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსმა გიორგი აბაშიშვილმა დაუშიშროების საბჭოს მდივანმა დავით რაქვიაშვილმაც მიაგეს.
„დღეს ჩვენი ეპოქის გამორჩეული პოლიტიკოსისა და სახელმწიფო მოღვაწის, ჩემი მეგობრისა და თანამებრძოლის,ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების დღეა.
„მე ვარ ქართველი, და, მაშასადამე ვარ ევროპელი" - მისი ეს ფრაზა ალბათ ყველაზე უკეთ გამოხატავს ქართველიხალხის ისტორიულ მისწრაფებას, რომელმაც დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ სწორედ ზურაბის უდიდესიძალისმხევით შეიძინა ახალი სუნთქვა.
მისი წვლილი თავისუფალი, ევროპული საქართველოს შენებაში სრულიად უნიკალურია. ზურაბისა და მისთანამოაზრეთა თავდაუზოგავმა ძალისხმევამ შექმნა მყარი საფუძველი ქართული პარლამენტარიზმისგანვითარების, ქვეყნის დემოკრატიული აღმშენებლობისა და საქართველოს ევროინტეგრაციული პროცესებისშეუქცევადობისათვის, მნიშვნელოვანწილად განაპირობა როგორც სახელმწიფო ინსტიტუტების, ასევე მთლიანადსამოქალაქო საზოგადოების დღევანდელი სახე.
მის ბრძოლასა და შრომას მუდმივად განმსჭვალავდა რწმენა, რომ საქართველოს ევროპულ ერთა ოჯახის წევრობაჩვენი ისტორიული გზის გაგრძელება, ჩვენი ბედისწერაა. ამიტომ, ევროპარლამენტის მიერ საქართველოსთვისუვიზო მიმოსვლის რეჟიმის საკითხზე მიღებული გადაწყვეტილების შემდეგ, დღეს ზურაბი განსაკუთრებითბედნიერი იქნებოდა.
ზურაბ ჟვანიას ხანმოკლე ცხოვრების განმავლობაში გაკეთებული დიდი საქმეები კვლავ არაერთი თაობისათვისიქნება ორიენტირი წინსვლისა და განვითარების გზაზე",- აღნიშნულია საქართველოს პრეზიდენტის განცხადებაში.