გიორგი მღებრიშვილი: არანაირი მოთხოვნა და კანონი არ მავალდებულებს დანაშაულის სტატისტიკის გამოქვეყნებას
საქართველო, თბილისი - 13:02 | 19.12.2016 ნანახია: 1765
შს მინისტრ გიორგი მღებრიშვილის განცხადებით დანაშაული სტატისტიკის გამოქვეყნებასტან დაკავშირებით პასუხისმგებელია, რადგან მან მიიღო გადაწყვეტილება - სტატისტიკა არ გამოქვეყნდეს.
”2016 წლის იანვარში გამოქვეყნდა სტატისტიკა. აქამადე იყო დათქმა, რომ ყოველთვიურად ქვეყნდებოდა სტატისტიკა, მაგრამ მე მივიღე გადაწყვეტილება და მე ვარ პასუხისმგებელი იმაზე, რომ ეს სტატისტიკა არ ქვეყნდება. არ არსებობს არანაირი რეგულაცია, არანაირი მოთხოვნა და კანონი არ მავალდებულებს სტატისტიკის გამოქვეყნებას. აქედან გამომდინარე, მე მზად ვარ პასუხი გავცე ყველას, ვინც ამაზე პრეტენზიას წამომიყენებს”, - განმარტა მღებრიშვილმა.
მისივე თქმით, სტატისტიკის წარმოების მეთოდოლოგია ერთიანი არაა და ვისაც როგორ უნდა ისე ითვლის.
,,მე მხედველობაში მაქვს ის უწყებები, რომლებიც ითხოვენ სტატისტიკას. ამ თემას მიეძღვნა შეხვედრა, რომელიც ჩემმა მოადგილემ ჩაატარა და კონკრეტულად ახსნა ეს ყველაფერი. მე ვფიქრობ, ყბადაღებულ თემად იქცა სტატისტიკა, თითქოს ჩვენ არ ვაქვეყნებთ და ვმალავთ რამეს. არაფერს არ ვმალავთ. ძალიან ბევრი ინტერპრეტაციის საშუალება აქვთ ადამიანებს და როგორც უნდათ, ისე ითვლიან ამ სტატისტიკას. სტატისტიკა დაითვლება წლის ბოლოს, ისე როგორც ყველა ცივილიზებულ ქვეყანაში ხდება”, - განაცხადა მინისტრმა.