პრეზიდენტის ადმინისტრაცია საკონსტიტუციო კომისიაში მონაწილეობაზე უარს აცხადებს
საქართველო, თბილისი - 17:38 | 12.12.2016 ნანახია: 1454
საქართველოს პრეზიდენტი და პრეზიდენტის წარმომადგენლები თავს შეიკავებენ საკონსტიტუციო კომისიაში მონაწილეობის მიღებისგან, - ამის შესახებ განცხადება პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსმა გიორგი აბაშიშვილმა გააკეთა.
მისი განმარტებით, საქართველოს კონსტიტუციაში და არც სხვა საკანონმდებლო აქტებში არ არის გაწერილი საკონსტიტუციო კომისიის შექმნის ან კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანის შესახებ კანონპროექტის მომზადების წესი.
,,შესაბამისად, საკონსტიტუციო კომისია თავისი არსით არის პოლიტიკური ინიციატივა, რომელშიც ერთიანდებიან პოლიტიკური სუბიექტები, პროფესიული წრეები კონკრეტული მიზნის გადასაწყვეტად. სწორედ ამიტომ, საკონსტიტუციო კომისიის ფორმირების დროს, ჩვენ განსაკუთრებით მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია და მიგვაჩნდა მაღალი ლეგიტიმაციის, ფართო ჩართულობის, მაქსიმალური პოლიტიკური ნდობისა და კონსენსუსის უზრუნველყოფა. საქართველოს პარლამენტის მხრიდან შემოთავაზებული წინადადება საკონსტიტუციო კომისიის შექმნის წესის შესახებ ვფიქრობ, არაერთ კითხვის ნიშანს აჩენს”, - განაცხადა გიორგი აბაშიშვილმა.
მისივე თქმით, წარმოდგენილი დადგენილების პროექტი ცალსახად მოკლებულია პოლიტიკურ ნდობას და პოლიტიკურ ლეგიტიმაციას, საკითხთა განხილვის დემოკრატიულობას, არ არის ორიენტირებული ფართო კონსენსუსის მიღწევაზე და აქ მეტი აქცენტია ერთპიროვნულ და ერთპარტიული გადაწყვეტილებების მიღებაზე.