შვედეთი საქართველოს ევროპული მისწრაფებების მხარდაჭერას ადასტურებს
საქართველო, თბილისი - 10:49 | 07.12.2016 ნანახია: 1419
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა ნატო-სმინისტერიალის ფარგლებში შეხვედრა გამართაშვედ კოლეგასთან. მიხეილ ჯანელიძემ და მარგოვალმსტრომმა აღნიშნეს შვედეთისა დასაქართველოს პარტნიორული ურთიერთობები დასხვადასხვა სფეროში წარმატებულითანამშრომლობა.
ხაზი გაესვა შვედეთის, როგორც აღმოსავლეთპარტნიორობის ინიციატორი ქვეყნის შემდგომმხარდაჭერას საქართველოს ევროპული და ევრო-ატლანიკური ინტეგრაციის პროცესში. მარგოვალმსტრომმა კიდევ ერთხელ დაადასტურაშვედეთის მტკიცე მხარდაჭერა საქართველოსმისწრაფებების მიმართ. მისი განცხადებით საქართველო სამაგალითოა ევროპული დღის წესრიგით გათვალისწინებულირეფორმების თვალსაზრისით და ასევე შთამბეჭდავია ის სამუშაოები, რაც ქვეყანამ ევროკავშირთან ვიზალიბერალიზაციისპროცესში გასწია და იმსახურების პროცესის დროულ, წარამტებით დასრულებას. როგორც მარგო ვალმსტრომმა შეხვედრაზეაღნიშნა, შვედეთი ძალისხმევას არ დაიშურებს რომ აღმოსავლეთ პარტნიორობის პოლიტიკა მუდმივად იყოს ევროკავშირისპოლტიკის პრიორიტეტებში.
შეხვედრაზე მინისტრებმა ასევე მიმოიხილეს ორმხრივი თანამშრომლობის საკითხები. მიხეილ ჯანელიძემ მადლობაგადაუხადა მარგო ვალმსტრომს საქართველოს დემოკრატიული განვითარებისა და სხვადასხვა მიმართულებით რეფორმებისგანხორციელების პროცესში შვედეთის აქტიური მხარდაჭერისთვის, განსაკუთრებით აღინიშნა შვედეთის განვითარებისსაააგენტოს "სიდას" კონტრიბუცია საქართველოში. მინისტრებმა ხაზი გაუსვეს ურთიერთობების შემდგომი განვითარებისპერსპექტივას სავაჭრო-ეკონომიკური მიმართულებით. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი მიესალმა საქართველო-შვედეთის სავაჭრო პალატის დაფუძნებას, რაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ამ მიმართულებით თანამშრომლობას და შვედიბიზნესმენებისთვის საქართველოს ბიზნეს შესაძლებლობებით დაინტერესებას.
მინისტრებმა გამოთქვეს მზადყოფნა ხელი შეუწყონ ორ ქვეყანას შორის სხვადასხვა სფეროში შემდგომ თანამშრომლობას, მათშორის მაღალი დონის ვიზიტების ურთიერთგაცვლას.