"ვარდების რევოლუციიდან" 13 წელი შესრულდა
საქართველო, თბილისი - 10:54 | 23.11.2016 ნანახია: 1611
დღეს, 23 ნოემბერს, "ვარდების რევოლუციიდან" 13 წელი შესრულდა.
2003 წლის 2 ნოემბერს საქართველოში ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების შედეგებმა ოპოზიციისა და ამომრჩევლის დიდი ნაწილის უკმაყოფილება გამოიწვია. არჩევნების შედეგების გაუქმების მოთხოვნით საპროტესტო პარლამენტის შენობის წინ აქციები დაიწყო. აქციის ორგანიზატორები იყვნენ მიხეილ სააკაშვილის "ნაციონალური მოძრაობა" და "გაერთიანებული დემოკრატები".
ხელისუფლებამ არჩევნების შედეგების გადახედვაზე უარი თქვა. მომიტინგეების მოთხოვნები უფრო რადიკალური გახდა და ისინი მაშინდელი პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის გადადგომას მოითხოვდნენ.
2003 წლის 22 ნოემბერს, 16:00 საათზე, 2 ნოემბრის არჩევნების შედეგებით დაკომპლექტებული პარლამენტის სხდომა დაინიშნა. სხდომაზე ედუარდ შევარდნაძეც მივიდა. დაახლოებით 16:15 საათზე მომიტინგეები, რომელთაც წინ მიხეილ სააკაშვილი მიუძღოდა პარლამენტის სხდომათა დარბაზში შეიჭრნენ. პირადმა დაცვამ შევარდნაძე საკანონმდებლო ორგანოს შენობიდან გაიყვანა.
პარლამენტისა და სახელმწიფო კანცელარიის შენობების დაკავების შემდეგ, მომიტინგეები კრწანისის სამთავრობო რეზიდენციისკენ დაიძრნენ. კვირას, 23 ნოემბერს ოპოზიციის ლიდერებთან შეხვედრის შემდეგ, ედუარდ შევარდნაძემ პრეზიდენტის პოსტიდან წასვლის შესახებ განცხადება გააკეთა.
2004 წლის იანვარ-მარტში ჩატარებული საპრეზიდენტო და საპარლამენტო არჩევნების შედეგად, ქვეყნის პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი გახდა, პარლამენტის თავმჯდომარე - ნინო ბურჯანაძე, პრემიერ-მინისტრი კი - ზურაბ ჟვანია.
საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ 2 ნოემბრის არჩევნების შედეგები გააუქმა.