ნოდარ ხადური გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ელჩს, ჰაიკე რენატე ფაიჩს შეხვდა
საქართველო, თბილისი - 15:00 | 28.09.2016 ნანახია: 1644
2016 წლის 28 სექტემბერს, ფინანსთა მინისტრი ნოდარ ხადური გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩსსაქართველოში ჰაიკე რენატე ფაიჩს შეხვდა.მინისტრმა და ელჩმა შეაჯამეს ორ ქვეყანას შორის ურთიერთობებში გასული წლების განმავლობაში არსებულიდინამიკა და ისაუბრეს სამომავლო თანამშრომლობის საკითხებზე.
ნოდარ ხადურმა ელჩს მადლობა გადაუხადა იმ მხარდაჭერისთვის, რომელსაც გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობა, მათ შორის გერმანიისრეკონსტრუქციის საკრედიტო ბანკის (KfW) და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) მეშვეობით უწევს საქართველოსენერგეტიკის, კომუნალური ინფრასტრუქტურის (წყალმომარაგება და წყალარინების სისტემები, მყარი ნარჩენების მართვა), სოფლის მეურნეობის,განათლების, მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარების, დევნილთა საცხოვრებელი პირობების გაუმჯობესების, გარემოს დაცვისა და ადგილობრივითვითმმართველობის გაძლიერების მიმართულებით.
მხარეებმა, ასევე, ისაუბრეს გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობის მხარდაჭერით, ფინანსთა სამინისტროში მიმდინარე პროექტებზე, მათშორის, საჯარო ფინანსების მართვის, სახელმწიფო შიდა ფინანსური კონტროლის სისტემის გაძლიერების მიმართულებით.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა იმ მნიშვნელოვან როლს, რომელსაც ორი ქვეყნის ურთიერთობების განვითარებაში ასრულებენ გერმანიის ფედერაციულირესპუბლიკის საქართველოში წარმოდგენილი სხვადასხვა სტრუქტურები თუ ორგანიზაციები.შეხვედრის დასასრულს, მხარეებმა კიდევ ერთხელ გაუსვესხაზი საქართველოს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის მნიშვნელობას და ვიზალიბერალიზაციის გზაზე ქვეყნის მიერ მიღწეულპროგრესს.