გიორგი მარგველაშვილმა შვეიცარიის კონფედერაციის ეროვნული საბჭოს თავმჯდომარეს უმასპინძლა
საქართველო, თბილისი - 14:18 | 06.09.2016 ნანახია: 1504
საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა დღეს, შვეიცარიის კონფედერაციის ეროვნული საბჭოსთავმჯდომარესთან კრისტა მარკვალდერთან გამართა შეხვედრა.
ქვეყნის პირველმა პირმა შვეიცარიის ეროვნული საბჭოს თავმჯდომარეს მადლობა გადაუხადა საქართველოში სტუმრობისადა საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური მისწრაფებების მხარდაჭერისათვის.
„ ჩვენს პარტნიორებსა და მეგობრებთან აქტიური კონტაქტი კიდევ უფრო უსვამს ხაზს ჩვენს ძალიან მჭიდრო ურთიერთობასევროპასთან და ამ წინასაარჩევნო პერიოდში თქვენი სტუმრობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია",- აღნიშნა გიორგიმარგველაშვილმა
შეხვედრისას მხარეებმა განსაკუთრებული ყურადღება, ქვეყანაში არსებულ წინასაარჩევნო გარემოსა და ოქტომბრისსაპარლამენტო არჩევნების შესახებ გაამახვილეს.
საუბარი საქართველოსა და ევროკავშირის ურთიერთობასაც შეეხო. ყურადღება გამახვილდა ორ ქვეყანას შორის სავაჭროურთიერთობების გაღრმავების მნიშვნელობაზე, როგორც შეხვედრისას აღინიშნა საქართველოსა და შვეიცარიას შორისურთიერთობა მრავალი მიმართულებით წარმატებით ვითარდება, არაერთი საკითხი დგას დღის წესრიგში, როგორც სავაჭრო-ეკონომიკური პროექტები ისე ტურიზმის სფეროში.
მხარეებმა საქართველოსა და რუსეთის ურთიერთობებიც განიხილეს, აღინიშნა შვეიცარიის მნიშვნელოვანი როლი,რომელსაც ის საქართველო-რუსეთის ურთიერთობებთან დაკავშირებით ასრულებს.
თავის მხრივ კრისტა მარკვლადერმა მადლობა გადაუხადა საქართველოს პრეზიდენტს მასპინძლობისთვის.
შეხვედრას საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსი გიორგი აბაშიშვილი, საქართველოს ეროვნულიუშიშროების საბჭოს მდივანი ირინე იმერლიშვილი, საქართველოს პრეზიდენტის საგარეო ურთიერთობათა მდივანი თენგიზფხალაძე და საქართველოს პრეზიდენტის პოლიტიკური მდივანი ფიქრია ჩიხრაძე დაესწრნენ.