საქართველო სამხრეთ კავკასიაში პროდასავლურ საყრდენად აღიქმებოდა, რომელსაც ევროკავშირისა და ნატო-ს წევრობა სურდა, თუმცა, ბოლო ქმედებების შედეგად, საქართველოს მთავრობა, ღიად ანტიდასავლური გახდა - ჰელსინკის კომისია
საქართველო, თბილისი - 10:52 | 19.10.2024 ნანახია: 990
აშშ-ის ჰელსინკის კომისიამ რუსეთის გრძელვადიან საფრთხესთან გამკლავების შესახებ ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელიც ასევე საქართველოში არსებულ ვითარებას ეხება.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ საქართველოს ხელისუფლება უფრო და უფრო ანტიდასავლურ და პრორუსულ განწყობებს ავლენს, საქართველოს მოსახლეობა კი პირიქით, პროდასავლურ გეზზე რჩება.
"საქართველოში ვითარება ასევე კომპლექსურია. წლების განმავლობაში საქართველო სამხრეთ კავკასიაში პროდასავლურ საყრდენად აღიქმებოდა, რომელსაც ევროკავშირისა და ნატო-ს წევრობის მისწრაფებები ჰქონდა. თუმცა, ბოლოდროინდელი განვითარებების შედეგად საქართველოს მთავრობა, რომელსაც ქართული ოცნება მართავს, უფრო ღიად ანტიდასავლური და არალიბერალური გახდა, ამ ცვლილებას ოპოზიციონერი ფიგურებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების შევიწროებით და ასევე რუსეთთან დაახლოებული ურთიერთობებით გაესვა ხაზი. მთავრობის ამ ნაბიჯების მიუხედავად, საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობა მტკიცედ პროევროპულ და პრო-ნატო პოზიციას იზიარებს, რაც მთავრობასა და მის მოსახლეობას შორის მწვავე წინააღმდეგობას წარმოქმნის. ეს ყველაზე თვალნათლივ 2024 წლის გაზაფხულში ქართული ოცნების მიერ ინიციირებული რუსული სტილის უცხოური აგენტების კანონის საწინააღმდეგო აქციებით გამოიხატა, რომლებიც თვეების განმავლობაში გაგრძელდა და მასში დაახლოებით 300 000 ქართველმა მიიღო მონაწილეობა. ამ ვითარებამ ფუნდამენტური არასტაბილურობა შეიტანა ადგილას, სადაც რუსეთს კვლავ გარნიზონები ჰყავს გამაგრებული (რამდენადაც არ უნდა შემცირებულიყო ისინი უკრაინასთან ომის შედეგად), სადაც ხელისუფლება ღიად ანტიდასავლურია და რუსეთთან უფრო და უფრო მეგობრული ხდება, მოსახლეობა კი ფუნდამენტურად წინააღმდეგია". - წერია ანგარიშში
ამასთან, ანგარიშის თანახმად, საქართველოში პოლიტიკური ცვლილებები შეერთებული შტატებისთვის მნიშვნელოვანი გამოწვევაა.
"საქართველოს მთავრობის სწრაფვამ პრორუსული პოზიციისკენ, ასევე, მზარდმა არალიბერალურმა საშინაო პოლიტიკამ გამოიწვია შეშფოთება ვაშინგტონსა და დასავლეთის სხვა დედაქალაქებში... შეერთებულმა შტატებმა უნდა მიიღოს ორმაგი სტრატეგია, რომელიც მოიცავს ორივეს: საქართველოს მთავრობისთვის პასუხისმგებლობის დაკისრებას დემოკრატიულ უკანდახევაზე და დასავლურ ინსტიტუტებთან ღრმა ინტეგრაციის მექანიზმების უზრუნველყოფაზე", - აღნიშნულია ანგარიშში.