საქართველო იმსახურებს ევროკავშირის წევრობას და არ იმსახურებს მთავრობას, რომელიც ამკვიდრებს არაევროპულ ღირებულებებს - უსუფაშვილი
საქართველო, თბილისი - 14:39 | 27.05.2022 ნანახია: 487
საქართველო, ქართველი ხალხი იმსახურებს ევროკავშირის წევრობას და არ იმსახურებს მთავრობას, რომელიც ამკვიდრებს არაევროპულ ღირებულებებს - ამის შესახებ განაცხადა ოპოზიციონერმა დეპუტატმა დავით უსუფაშვილმა პარლამენტში, სადაც ინტერპელაციის წესით საგარეო საქმეთა მინისტრ ილია დარჩიაშვილს უსმენენ.
"დიახ, საქართველო იმსახურებს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატობას! საქართველო იმსახურებს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატობას! ქართველი ხალხი იმსახურებს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატობას. და ახლა გადავიდეთ საქმეზე, ვილაპარაკოთ იმაზე, რას არ იმსახურებს საქართველო. საქართველო არ იმსახურებს იმ მთავრობას, რომელიც ქვეყანაში ამკვიდრებს არაევროპულ ცხოვრების სტილს, არაევროპულ პოლიტიკურ სისტემას, არაევროპულ ღირებულებებს, არაევროპულ ინსტიტუტებს, არაევროპულ სახელისუფლებო სისტემას. აი, ამას არ იმსახურებს ქართველი ხალხი და საქართველო.
საქართველო იმსახურებს ევროკავშირის წევრობას, ქართველი ხალხის და უამრავი ინდივიდუალური პოლიტიკოსის, საჯარო მოხელის და ბევრი ამ დარბაზშიცაა, წლების განმავლობაში თავდაუზოგავი შრომის, მაგრამ არ იმსახურებს ქართველი ხალხი და საქართველო იმას, რომ ქვეყნის მთავრობა დაკავებული იყოს ქვეყნის გაყოფით და ყოველდღე პოლიტიკური ხელმძღვანელების მხრიდან მოედინებოდეს ნიაღვარი გამონათქვამების, შეფასებების, დამოკიდებულებების, რომელიც საქართველოს ერთ ნაწილს, სულ მცირე 50 %-ს ყოველდღიურად აგრძნობინებს, რომ ის ზედმეტია, რადგან ადამიანებს, რომლებიც იმ ხალხმა აქ აირჩია, მთავრობა მოღალატეებს გვიწოდებს, ომის გამჩაღებლებს გვიწოდებს, შავბნელ ძალებს გვიწოდებს, რომლებსაც ეროვნული ინტერესის არაფერი გაგვეგება და საქართველოს ზუსტად ნახევარს ეუბნება, რომ ის ზედმეტია. აი, ეს ევროპა არ არის. ევროპა არ შექმნილა მტრის ხატთან ბრძოლაში. არც ერთი ევროპული სახელმწიფო არ დამდგარა ფეხზე ეკონომიკურად, პოლიტიკურად, უსაფრთხოების თვალსაზრისით, ინფრასტრუქტურულად, თუ როგორც გნებავთ, შიდა მტრებთან ბრძოლაში. ევროპული სახელმწიფოები შეიქმნა ეროვნული ძალების, ეროვნული ენერგიების, ეროვნული რესურსის გაერთიანებით და ეროვნული პარტნიორობით, რომელიც მერე გადაიზარდა საერთაშორისო პარტნიორობაში, ევროპული სახელმწიფოები არ შექმნილა ადამიანების ძალაუფლებით ქვეყნების მართვაში. კონსტიტუციით და კანონებით მართვაში შეიქმნა ევროპული სახელმწიფოები. აი, ამას არ იმსახურებს საქართველო, რომ დღესაც კონსტიტუცია, რომელიც ამ პარლამენტში მყოფი ადამიანების დაწერილია, არათუ ხელაწეულია, ის კონსტიტუცია მესამეხარისხოვანია ხოლმე, როდესაც საქმე საქმეზე მიდგება და საჭიროა კონსტიტუციურ ჩარჩოებში მოქცევა საძალაუფლებო სისტემის“, - განაცხადა დავით უსუფაშვილმა.