თუ ერთობა არ შეგვიძლია, დარჩენილ მცირე დროში მაინც გავჩუმდეთ, რათა ერთმანეთის ლანძღვითა არ დავაზიანოთ პროცესი, რომლის დასრულებამდეც ოთხი კვირა დარჩა - გახარია ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსზე
საქართველო, თბილისი - 15:47 | 25.05.2022 ნანახია: 465
კანდიდატის სტატუსის ვერმიღება იქნება თითოეული ჩვენგანის მარცხი და ხელისუფლების პასუხისმგებლობა. სტატუსის მინიჭებით მიღებული გამარჯვება იქნება ყველას გამარჯვება, - ამის შესახებ პარტია „საქართველოსთვის“ თავმჯდომარემ გიორგი გახარიამ დღევანდელ ბრიფინგზე განაცხადა.
გიორგი გახარიას განცხადებით, ხელისუფლებას და ოპოზიციას კარგად უნდა ესმოდეთ, რომ წარმატებული ქართული სახელმწიფოს მშენებლობის შესაძლებლობის ხელიდან გაშვებას ვერავინ ვერავის გადააბრალებს. მისი თქმით, დღეს საჭიროა ერთიანობა საერთო მიზნის მისაღწევად.
„ევროპული ოჯახის წევრობა არის უალტერნატივო არჩევანი, რომელიც ქვეყნის განვითარებას და კეთილდღეობას გარდაუვალს გახდის. ყველას, ხელისუფლებას და ოპოზიციას – კარგად უნდა ესმოდეს, რომ წარმატებული ქართული სახელმწიფოს მშენებლობის შესაძლებლობის ხელიდან გაშვებას ვერავინ ვერავის გადააბრალებს. ამ ისტორიული შესაძლებლობის ხელიდან გაშვება არ ეპატიება არავის და პასუხი მოეთხოვება ყველას, პირველ რიგში, რა თქმა უნდა – ხელისუფლებას! დღეს ყველაზე მეტად გვჭირდება ერთიანობა, მიუხედავად ყველაფრისა. უნდა დავდგეთ ერთად, საერთო მიზნის მისაღწევად. ერთად დგომა და კომპრომისის უნარი არის ის, რაც დღეს ყველაზე მეტად გვაკლია და რაც ჩვენს ევროპულ პერსპექტივას აზიანებს.
შესაბამისად, უარი უნდა ვუთხრათ დაპირისპირებას, პირადი ინტერესების ქვეყნის ინტერესებზე მაღლა დაყენებას, მიდგომას – „ვინც ჩემთან არ არის, ქვეყნის მტერია“. და როდესაც საქმე ეხება ეროვნულ საკითხს – ვისწავლოთ ერთად დგომა. ამიტომაც, მივმართავ საქართველოს პრეზიდენტს, საქართველოს პარლამენტს, საქართველოს მთავრობას, პოლიტიკურ პარტიებს, არასამთავრობო თუ საზოგადოებრივ ორგანიზაციებს, ვთხოვ ჩვენს ეკლესიას, გავერთიანდეთ და დავდგეთ ერთად. მხოლოდ ერთობითაა შესაძლებელი, დავიცვათ ჩვენი შვილების მომავალი. თუ ეს ერთობა არ შეგვიძლია, დარჩენილ მცირე დროში მაინც გავჩუმდეთ, რათა ერთმანეთის ლანძღვითა და ბრალდებებით არ დავაზიანოთ პროცესი, რომლის დასრულებამდეც სულ რაღაც ოთხი კვირა დარჩა.
გამარჯვება და მარცხი ყველასია, პასუხისმგებლობა კი ხელისუფლების. კანდიდატის სტატუსის ვერმიღება იქნება თითოეული ჩვენგანის მარცხი და ხელისუფლების პასუხისმგებლობა. სტატუსის მინიჭებით მიღებული გამარჯვება იქნება ყველას გამარჯვება, და რა თქმა უნდა, პირველ რიგში – იმ გმირების, ვინც საქართველოს დამოუკიდებლობას სიცოცხლე შესწირა.
ბოლოს, ხვალ 26 მაისია მინდა, საქართველოს თითოეულ მოქალაქეს მივულოცო დამოუკიდებლობის დღე. კიდევ ერთხელ მოვუწოდებ ევროკავშირს, მიანიჭოს საქართველოს კანდიდატის სტატუსი. ქართველმა ხალხმა ეს დაიმსახურა“, – განაცხადა გიორგი გახარიამ.