საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივით ფორუმი "ბავშვთა კეთილდღეობის გამოწვევები" გაიმართა
საქართველო, თბილისი - 14:30 | 18.01.2017 ნანახია: 1636
საქართველოს პრეზიდენტის სასახლეში "საქართველოში ბავშვთა კეთილდღეობის გამოწვევების" შესახებ ფორუმი გაიმართა, რომელიც საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა გახსნა.
ფორუმის მთავარი მიზანი ბავშვთა კეთილდღეობის სფეროში არსებული გამოწვევების გამოვლენა და განხილვაა, რათა დროულად მოხდეს რეაგირებისთვის საჭირო ნაბიჯების განსაზღვრა დაგადაწყვეტილების მიმღებთათვის მათი შეთავაზება.
საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა მადლობა გადაუხადა ფორუმის მონაწილე დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებს, საერთაშორისო პარტნიორებს და დონორებს,რომლებიც თავისი რესურსების ფარგლებში ეხმარებიან ჩვენს ქვეყანას სირთულეების დაძლევის თვალსაზრისით. ასევე, საქართველოს მთავრობას, იმ უწყებებს, რომლებმაც სერიოზული ნაბიჯებიგადადგეს ქვეყანაში, როგორც სოციალური მდგომარეობის, ისე ჯანდაცვის კუთხით და ბავშვების პრობლემებზე ზრუნვის თვალსაზრისით.
„რა შეიძლება იყოს იმაზე უფრო სწორი, ადეკვატური და მნიშვნელოვანი, ვიდრე უფროსი თაობის ზრუნვა მომავალ თაობაზე, იმისათვის, რომ ჩვენი შვილები უფორ დაცულ გარემოში ცხოვრობდნენ.
პრობლემები ჯერ კიდევ უხვად არის და ეს პრობლემები ჩვენს კოორდინირებულ და აქტიურ პასუხს მოითხოვს.
თუნდაც ის ფაქტი, რომ UNICEF-ის მონაცემებით, ყოველი მეექვსე ბავშვი სიღარიბეში ცხოვრობს, ის სირთულე, რომელიც უკავშირდება შეზღუდული შესაძლებლობების ბავშვების ინტეგრაციას; ისფაქტი, რომ ჩვენში კიდევ არის შემთხვევები, როდესაც ბავშვები უფროსებივით შრომობენ, ის ფაქტი, რომ ჩვენთან ბავშვები ჯერ კიდევ ცხოვობენ ქუჩაში, ეს პრობლემაა.
ეს პრობლემები ნებისმიერ საზოგადოებაში არსებობს. უბრალოდ, საზოგადოებები იზომება იმის მიხედვით, რამდენად გააჩნიათ მათ და სახელმწიფოებს, მათ მეგობრებს უნარი ამ პრობლემებისდაძლევის და ერთობლივად ამ სირთულეების გადაწყვეტის.
მე ვხედავ ამის მზაობას ჩვენ საზოგადოებაში, როდესაც საუბარია ერთმანეთის დახმარებაზე, ერთმანეთის მხარდაჭერაზე.
მე ვხედავ მზაობას საქართველოს მთავრობაში, აღმასრულებელ და საკანონმდებლო სტრუქტურებში, რომ ამ პრობლემას გაუსწორონ თვალი და ნაბიჯები გადაიდგას სირთულეებიდან გამოსვლისთვალსაზრისით.
და მე ვხედავ მზაობას ჩვენს მეგობრებში, რომ დაგვეხმარონ ამ სირთულეების დასაძლევად.
ამასთან ერთად არსებობს ობიექტური მოცემულობები, თუნდაც ეკონომიკური პრობლემები, გარკვეული ტაბუები და კლიშეები, რომლებიც ართულებენ ამ გამოწვევების დაძლევას.
ჩვენი დღევანდელი თავყრილობა, ჩვენი დღევანდელი თათბირი ეძღვნება სწორედ იმას, რომ ჩვენ კიდევ უფრო გავაერთიანოთ, კიდევ უფრო გავაძლიეროთ ეს სულისკვეთება, რომელიცორიენტირებულია ბავშვების უფლებების, მათი ყოფის, პირობების გაუმჯობესების, მათი ინტეგრაციის გამოწვევათა დასაძლევად.
მე მომავალშიც ძალიან აქტიურად ვიქნები ჩართული თქვენთან ერთად ამ პრობლემის დაძლევაში" ,- განაცხადა გიორგი მარგველაშვილმა.
ფორუმის გახსნისას მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდნენ საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი სოფიო შამანიდი, სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი, საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრისმოადგილე ვალერი კვარაცხელია, განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე მარიამ ჯაში, განათლების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური და ბავშვთაუფლებებზე მომუშავე ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
ფორუმის გახსნაზე შემაჯამებელი სიტყვით პირველი ლედი მაკა ჩიჩუა გამოვიდა და მადლობა გადაუხადა საქართველოს პრეზიდენტს „ბავშვთა კეთილდღეობის გამოწვევების შესახებ" ფორუმისჩატარების ინიციატივისათვის.
„რამდენიმე წელია ძალიან აქტიურად ჩავერთე ამ პრობლემატიკაში; ვსწავლობ და უკვე ძალიან ბევრი რამ ვიცი რა გვჭირდება ბავშვების პრობლემის დასაძლევად. თქვენთან ერთად მომიწევს ამპრობლემების დაძლევა.
უნდა ვიბრძოლოთ იმისათვის, რომ სერიოზული, მყარი და დამაჯერებელი ნაბიჯები გადავდგათ. ამას მოვახერხებთ მხოლოდ სახელმწიფოსთან ერთად და იმ ინსტიტუციების აქტიურიმონაწილეობით, რომლებიც უფრო მნიშვნელოვნად უნდა ჩაერთონ ამ პრობლემაში - განათლებისა და ჯანდაცვის სამინისტროები და ყველა ჩვენგანი", -აღნიშნა მაკა ჩიჩუამ.
მისი განცხადებით, დღევანდელი ფორუმის მიზანია გამოვლინდეს ყველა მწვავე პრობლემა და მოიძებნოს მათი გადაჭრის გზები. დღეს შეიქმნება სამუშაო ჯგუფები და აღნიშნული საკითხები, სწორედსამუშაო ჯგუფებში იქნება განხილული.
ფორუმზე ბავშვთა კეთილდღეობის სფეროში, კვლევებით და პრაქტიკით დადასტურებულ ისეთ პრობლემებს განიხილავენ როგორიცაა - ბავშვზე ზრუნვის სისტემის დეინსტიტუციონალიზაცია,ზრუნვის ალტერნატიული მომსახურებები, სახელმწიფო ზრუნვიდან გასული ბავშვების მომსახურებები, ბავშვთა დაცვის, მეურვეობისა და მზრუნველობის სამსახურები და მუშაკები, ქუჩის ბავშვები,ბავშვებზე ძალადობის საკითხები, განათლების სისტემის მიღმა დარჩენილი ბავშვები, ბავშვთა შრომის, შშმ ბავშვთა და მშობელთა მხარდაჭერის სისტემის საკითხები.
ფორუმის გახსნას ესწრებოდნენ ადმინისტრაციის უფროსი გიორგი აბაშიშვილი, ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი და პრეზიდენტის მრჩევლები.